• شماره تماس: 09128721316
  • آدرس:خیابان قزوین، 3 راه آذری، صدمتر به سمت شمشیری، سمت چپ جنب ایران خودرو و کارواش ماه

مقالات و اخبار

فروش انواع گیربکس اتوماتیک و قطعات
فروش انواع گیربکس اتوماتیک و قطعات

فروش انواع گیربکس اتوماتیک و قطعات مطلب ویژه

(1 رای)

گیربکس اتوماتیک
گیربکس اتوماتیک در راستای رفع مشکلات ناشی از گیربکس های قدیمی و معمولی طراحی و ساخته شدند. گیربکس های اتومات با ورود به عرصه صنعت خودروسازی موجب ایجاد تحولی شگرف در تولید خودروهای اتوماتیک و هوشمند شدند. خودروهای مدل جدید و مدرن تماما از گیربکس های اتوماتیک بهره می برند و فعالان عرصه خودرو هر روز در صدد رفع مشکلات گیبرکس های قبلی و طراحی انواع مدل های گیربکس اتوماتیک پیشرفته و مدرن و کارآمد هستند. گیربکس های اتوماتیک دارای این ویژگی هستند که نیاز به تعویض دنده توسط راننده نداشته و بطور خودکار و با توجه به سرعت، وضعیت خودرو و جاده نسبت به تعویض دنده ها اقدام می شود.

گیربکس اتوماتیک در صورت مراقبت و توجه کافی، بهترین کارایی را برای خودرو به همراه داشته و از فرسودگی قطعات داخلی آن جلوگیری می شود. در صورتیکه گیربکس های معمولی در صورت عدم تعویض به موقع دنده ها، فشار زیادی به موتور و گیربکس وارد می نماید. گیربکس اتوماتیک دارای انواع متعددی است. از جمله مدل های گیربکس های اتومات می توان به گیربکس نیمه اتوماتیک، گیربکس CVT، گیربکس کلاچ دوبل یا DCT، گیربکس DST و گیربکس تیپ ترونیک اشاره نمود. هر کدام از این مدل ها دارای مزایا و معایبی هستند. بطور کلی محبوب ترین نوع گیربکس که در حال حاضر در انواع خودروهای پیشرفته و مدرن مورد استفاده قرار می گیرد، گیربکس اتوماتیک دو کلاچه یا DCT است. گیربکس اتوماتیک دارای اجزا و قطعات مختلفی مشتمل بر مبدل گشتاور، مجموعه کلاچ، مجموعه چرخ دنده، کامپیوتر مرکزی، سوپاپ ها و شیرهای برقی است. در ادامه به بررسی نحوه کار گیربکس و عملکرد آن در خودرو می پردازیم.

 

فروش انواع گیربکس اتوماتیک و قطعات

گیربکس چیست

گیربکس یا جعبه دنده یکی از اجزای اصلی در خودرو است که وظیفه انتقال قدرت حاصل از موتور خودرو را به چرخها بر عهده دارد. گیربکس دارای دو نوع گیربکس معمولی و گیربکس اتوماتیک است. در واقع گیربکس قطعه ای در داخل خودرو است که ورودی آن نیروی و قدرت حاصل از احتراق در درون موتور خودرو است. این نیرو در داخل گیربکس تبدیل به نیروی حرکتی شده و بطور نیروی حرکتی به چرخها منتقل می شود. در اینصورت گیربکس نقش کلیدی در هر خودرو دارد که بدون آن حرکت خودرو مقدور نمی باشد. در داخل گیربکس اجزا و قطعات مختلفی وجود دارند که نقش تبدیل نیروی حاصل از موتور را به نیروی حرکتی خواهند داشت. گیربکس می تواند نیروی موتور را به صورت نیروی حرکتی قدرتی در دنده یک و یا نیروی حرکتی سرعتی در دنده پنج به دیفرانسیل و چرخها منتقل کند. در گیربکس های معمولی انتخاب دنده و انتقال نیرو توسط راننده صورت می پذیرد و در گیربکس اتوماتیک تغییر ضریب دنده و هماهنگی دور موتور و قدرت گشتاور بطور خودکار انجام می شود. گیربکس اتوماتیک با بررسی کلیه شرایط خودرو و محیط نسبت به تعیین ضریب دنده اقدام می کنند. در ادامه به بررسی و تشریح نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک می پردازیم.

 

گیربکس اتوماتیک بهتر است یا گیربکس دستی

نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک

نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک همانند گیربکس معمولی است، به عبارتی خروجی هر یک از گیربکس های اتوماتیک و معمولی انتقال نیروی موتور به دیفرانسیل و چرخها بوده ولی این کار در گیربکس های اتوماتیک بطور خودکار و توسط گیربکس صورت می پذیرد. در خودروهای اتوماتیک، شما دو پدال در زیر پای راننده می بینید که یکی پدال گاز و دیگری ترمز است. در اینجا پدال کلاچ حذف شده است. در گیربکس اتوماتیک نیروی دریافتی از موتور توسط مبدل گشتاور به گیربکس انتقال می یابد. اینکار توسط روغن موجود در داخل گیربکس و به حرکت درآمدن آن صورت می پذیرد. پس از به حرکت درآمدن محور گیربکس، نوبت به تعیین وضعیت دنده به تناسب دور موتور، سرعت حرکت خودرو و میزان فشار بر پدال گاز است. در گیربکس اتوماتیک نحوه تعیین دنده به وسیله عوامل فوق ارزیابی و تعیین می گردد. مجموعه چرخ دنده ها در گیربکس اتوماتیک شامل چندین چرخ دنده است که چرخ دنده رینگی سرعت خروجی گیربکس را تعیین می کند. در این قسمت علاوه بر چرخ دنده رینگی، چرخ دنده مرکزی، قاب نگهدارنده چرخ دنده ها و چرخ دنده های اطراف محور ورودی گیربکس وجود دارند. در این قسمت کامپیوتر مرکزی یا ECU حرکت برخی چرخ دنده ها را قفل کرده و میزان تناسب در سرعت و قدرت را تعیین می کند. در این بخش چندین وضعیت برای خودرو وجود دارد. حالت پارک یا P برای موقعیتی است که خودرو در حالت پارک قرار دارد و حرکتی نمی کند، از اینرو ECU گیربکس اتوماتیک چرخ دنده ها و محور خروجی را قفل کرده تا هیچ نیروی به محور خروجی منتقل نشود. در حالت حرکت یا D نیروی گشتاور به چرخ دنده ها منتقل می شود. وضعیت دنده با توجه به سرعت خودرو و میزان گاز دادن تعیین می گردد. در حالت نرمال و یا خلاص N با آزاد کردن کلاچ، انتقال نیرو به چرخ دنده ها متوقف می شود. در حالت دنده عقب و یا R نیز چرخ دنده ها بطور معکوس حرکت نموده و بطور قدرتی و شبیه به دنده یک عمل می کند.

نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک

مزایا گیربکس چیست

گیربکس محل تبدیل نیروی موتور به نیروی حرکتی و انتقال به دیفرانسیل و چرخها است از اینرو نقش مهمی در پیشرانه خودرو دارد. بدون گیربکس خودرو حرکت نمی کند از اینرو یکی از مهمترین اجزای خودرو بشمار می رود. گیربکس اتوماتیک با برطرف کردن عیوب گیربکس های معمولی در جهت افزایش کارایی موتور خودرو و راحتی راننده ساخته شده است. خودروهای اتوماتیک در صورت رعایت برخی نکات و انجام سرویس های دوره ای عملکرد بهتری نسبت به گیربکس های معمولی دارند و بسیاری از مشکلات آنها را نخواهند داشت. یکی از مهمترین مزیت های گیربکس اتوماتیک عدم نیاز به تعویض دنده توسط راننده است. در این حالت هنگام شروع حرکت تنها کافی است که خودرو را در وضعیت D قرار دهید. در ترافیک و خیابان های شلوغ نیازی به کلاچ گرفتن های متوالی نبوده و بطور خودکار خودرو حرکت می نماید. در خودروهای اتومات میزان سرعت و دور موتور توسط گیربکس تعیین شده و از فشار مضاعف بر موتور و گیربکس جلوگیری می شود. تغییر ضریب دنده بدون وقفه موجب جلوگیری از اتلاف نیروی پیشران خودرو شده و در مصرف سوخت نیز صرفه جویی می شود. در گیربکس اتوماتیک کلاچ دوبل علاوه بر موارد فوق سرعت و دقت بالا در تغییر ضریب دنده ها رانندگی راحت و نرمی را برای سرنشینان به همراه دارد که از مزیت های گیربکس اتوماتیک بشمار می آیند.

مزیت های گیربکس اتوماتیک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک در تهران کجا هست

گیربکس اتوماتیک همانطور که دارای عملکرد مطلوب و قابل قبولی هستند، نیاز به مراقبت و توجه کافی دارند. عدم انجام سرویس هاس دوره ای و رعایت برخی نکات مهم در رانندگی موجب وارد آمدن آسیب و صدمه به گیربکس می شود. از طرفی با توجه به اینکه این نوع گیربکس ها دارای سیستم پیشرفته و کامپیوتری هستند نسبت به انواع گیربکس دستی دارای پیچیدگی بیشتری هستند. در صورت به وجود آمدن مشکل در گیربکس اتوماتیک از مراجعه به افراد غیر متخصص و یا تعمیرگاه های متفرقه خودداری کنید. ضرر و لطمه ای که بر اثر عدم مهارت کافی تعمیرکاران به گیربکس و خودروی شما وارد می شود بسیار بیشتر از ما به التفاوت هزینه ای است که به تعمیرگاه های متفرقه پرداخت می کنید. بنابراین برای انجام سرویس های دوره ای و یا تعمیر خودروی خود به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک در تهران مراجعه کنید. در این تعمیرگاه انواع گیربکس های اتومات با دستگاه های مدرن و پیشرفته بررسی و رفع می شوند. تعمیرکاران و کارشناسان تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک کلیه دوره های آموزشی مربوطه را گذرانده و دارای سالها تجربه کافی در تعمیر انواع گیربکس خودروهای وارداتی هستند. انواع سرویس های دوره ای، تعویض روغن و قطعات مورد نیاز خودروهای شما بصورت اصل و اورجینال صورت می پذیرد. کیفیت و عملکرد قطعات و تعمیرات انجام گرفته در تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک در تهران دارای تضمین بوده و با ضمانت ارائه می شود. تعمیر انواع خودروهای وارداتی، انواع گیربکس های اتوماتیک و قطعات و اجزا مورد نیاز خودروهای خود را از ما درخواست کنید.    

تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک در تهران

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 15 آبان 1399 19:40
مدیر کل و مدیر فنی

من مصطفی افروزی هستم طراح و برنامه نویس وب،یکی از مدیران سایت گیربکس برتر، سعی میکنم در سایت مطالب بروز و کاربردی منتشر کنم


نظر دادن

 

اطلاعات تماس

تماس با گیربکس برتر
09128721316 - مهندس خانی
09170985155 - مهندس موسوی
02166648948 - دفتر مجموعه
آدرس گیربکس برتر
تهران، خیابان قزوین، 3 راه آذری، صدمتر به سمت شمشیری، سمت چپ جنب ایران خودرو و کارواش

ساعتهای کاری

شنبه تا چهارشنبه
9:00 صبح تا 20:00 شب
پنج شنبه
9:00 صبح تا 19:00شب
جمعه
تعطیل

ما در تمام ایام و به صورت 24 ساعته از طریق پذیرش اینترنتی، تلفنی و ایمیل در خدمت مشتریان عزیز هستیم

خبرنامه پیامکی

برای اطلاع از آخرین های سایت گیربکس برتر در خبرنامه عضو شوید