تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس

تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس در مجموعه گیربکس برتر انجام می‌شود. گیربکس با توجه به انتقال گشتاور و سرعت از موتور به سیستم‌های پیش‌رونده دارای نقش مهمی در خودرو است. با این حال استفاده نادرست و تعمیرات نادرست گیربکس، استفاده از روغن‌های گیربکس غیراستاندارد، عدم تعویض به موقع روغن گیربکس، خرابی برخی سنسورها و قطعات الکترونیکی در داخل جعبه دنده این خودرو و... منجر به بروز نشانه‌های خرابی در گیربکس فونیکس می‌شود. بهتر است رانندگان خودروی فونیکس با مشاهده هر گونه نشانه‌های غیرعادی در عملکرد گیربکس این خودرو، سریع‌تر برای تعمیر و بازدید از قطعات آن، به بهترین مرکز تعمیر گیربکس مراجعه کنند تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری گردد. تعمیرات گیربکس فونیکس، فرآیندی تخصصی و پیچیده است. به همین دلیل مهم است توسط تعمیرکارانی که دارای تجربه و مهارت بالایی هستند و در بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک فونیکس صورت بگیرد. تعمیرکارانی که تعمیرات گیربکس فونیکس را انجام می‌دهند، باید با ساختار و قطعاتی که در داخل جعبه دنده این خودرو به کار رفته است، آشنایی داشته باشند. ما در مجموعه گیربکس برتر، ابتدا دیاگ رایگان را انجام می‌دهیم تا مشکل را به صورت دقیق شناسایی کنیم. در مراحل بعدی فرآیند تعمیر تخصصی گیربکس فونیکس با استفاده از قطعات اصلی و اورجینال و به دست تعمیرکاران ماهر صورت می‌گیرد.

 • استفاده از تجهیزات پیشرفته
 • به کارگیری کادری حرفه ای و با تجربه
 • تضمین و تامین قطعات اورجینال و اصل
 • گارانتی بی قید و شرط
 • تست و بررسی ایردات در حضور مشتری
تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس
فهرست عناوین محتوای تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس
جزئیات برند فونیکس
تاریخ تاسیس (میلادی)

2021

موسس

مدیران خودرو

ساخت کشور

ایران

دفتر مرکزی

تهران، ایران

بررسی برند فونیکس

تعمیرگاه تخصصی تعمیر گیربکس فونیکس

مدیران خودرو برای اولین بار، در یکم دی ماه سال 1401 از رونمایی فونیکس در دو نسخه پایه و نسخه قدرتمندتر (نسخه اکسلنت و پریمیوم) خبر داد. این خودرو توسط برند چینی چری طراحی و ساخته شده است و در ایران توسط شرکت مدیران خودرو عرضه می‌شود.

در نسخه پایه این خودرو (اکسلنت)، از یک موتور 1.5 لیتری توربو و با قدرت 156 اسب بخار و گشتاور 230 نیوتون متر و گیربکس اتوماتیک CVT استفاده شده است. شتاب اولیه در این نسخه، برابر با 9.9 ثانیه است و دارای ظاهری لوکس، جذاب و مدرن می‌باشد. این درحالی است که موتور به کار رفته در نسخه پریمیوم دارای قدرت 197 اسب بخار است.

به طور کلی خودروی فونیکس به خصوص نسخه پریمیوم آن، یک خودرو با طراحی ظاهری جذاب است که ضمن برخورداری از یک کابین باکیفیت و فناوری‌های پیشرفته، دارای موتور قدرتمند و گیربکس با عملکرد خوب نیز هست.

فونیکس انواع خودروهای سدان، هاچ‌بک، کراس اوور، خودروهای اس‌یو‌وی (SUV) و... را تولید و به بازار جهانی عرضه می‌کند. قیمت و مشخصات هر یک از خودروهای فونیکس با توجه به مدل و نوع خودرو متفاوت می‌باشد.

به طور کلی در طی سال‌های اخیر و با افزایش قیمت خودروهای ژاپنی و کره‌ای، خودروهایی از جمله فونیکس که دارای طراحی ظاهری جذاب و قابلیت‌های زیادی هستند، مورد توجه قرار گرفته‌اند. این خودرو با آپشن‌های متنوع خود، فروش خوبی را در ایران داشته است.

انواع گیربکس‌های اتوماتیک فونیکس

بهترین تعمیرکار گیربکس اتوماتیک فونیکس

پیش از پرداختن به موضوع تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس، قصد داریم ابتدا با گیربکس این خودرو آشنا شویم. گیربکس، سیستم انتقال نیروی موتور به چرخ‌های خودرو می‌باشد. در اغلب مدل‌های فونیکس از گیربکس اتوماتیک استفاده شده است تا رانندگی با این خودرو، آسان‌تر باشد. گیربکس خودروهای فونیکس توسط شرکت‌هایی از جمله ایسین و جاتکو تامین می‌شوند. در اغلب مدل‌های فونیکس از گیربکس از نوع CVT استفاده شده است.

در خودروهای فونیکس، بر اساس مدل خودرو و سال تولید آن از انواع گیربکس‌ها نیز استفاده شده است که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • گیربکس دستی (Manual Transmission): با این نوع گیربکس، تعویض دنده توسط راننده صورت می‌گیرد. این نوع گیربکس در برخی مدل‌های قدیمی استفاده شده است.
 • گیربکس اتوماتیک CVT (Continuously Variable Transmission) : این نوع گیربکس، یک گیربکس بدون دنده با نسبت دور متغیر می‌باشد که در اغلب مدل‌های معمول فونیکس استفاده شده است.
 • گیربکس اتوماتیک دارای دنده‌های فیکس : در این نوع گیربکس، دنده‌ها ثابت هستند اما تغییر دنده نیز به صورت خودکار صورت می‌گیرد.
 • گیربکس دو کلاچه (Dual-clutch Transmission): گیربکس دوکلاچه یک گیربکس سریع‌العمل است که در برخی مدل‌های فونیکس استفاده شده است.

نکات مهم در نگهداری گیربکس فونیکس

برای اینکه گیربکس فونیکس عملکرد صحیحی داشته باشد، لازم است رانندگان این خودروی پرطرفدار، به برخی نکات مهم در نگهداری آن دقت داشته باشند. در ادامه به نکاتی اشاره کرده‌ایم که با رعایت آن‌ها، عملکرد و طول عمر گیربکس فونیکس افزایش خواهد یافت.

 • اگر نشانه‌های غیرعادی را در گیربکس فونیکس مشاهده کردید، سریعا برای شناسایی مشکل اقدام کنید. تا تعمیرکاران مجرب دلیل بروز مشکل را شناسایی و آن را رفع کنند.
 • برای اینکه از بروز مشکلات بزرگ‌تر در گیربکس فونیکس جلوگیری شود، حتما سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید. با سرویس‌های دوره‌ای، تعمیرکاران تمامی قطعات داخلی گیربکس را بررسی می‌کنند و در صورت وجود مشکل، اقدام به رفع آن می‌کنند.
 • یکی از مواردی که عملکرد گیربکس خودرو تاثیر بسیار زیادی را دارد، روغن گیربکس است. روغن گیربکس پس از یک بازه زمانی مشخصی و بعد از طی یک مسافت، کیفیت اولیه را از دست می‌دهد و باید با روغن گیربکس جدید جایگزین گردد. مهم است به زمانبندی تعویض روغن گیربکس فونیکس توجه کنید تا از آسیب دیدن قطعات داخلی آن جلوگیری شود.
 • در گیربکس از یک فیلتر نیز استفاده شده است. تمیز بودن این فیلتر بر روی عمر مفید جعبه دنده فونیکس تاثیرگذار است. بنابراین سعی کنید در بازه‌های زمانی مشخصی برای تعویض فیلتر گیربکس فونیکس اقدام کنید.

در نهایت برای اینکه طول عمر گیربکس فونیکس بیشتر شود، بهتر است از این خودرو به درستی استفاده شود. شتاب‌گیری‌های پی‌ در پی و ترمزهای ناگهانی منجر به بروز خرابی در جعبه دنده این خودرو می‌شود. ضمن اینکه بهتر است از روغن گیربکس مناسب نیز برای جعبه دنده فونیکس استفاده شود.

سرویس‌های دوره‌ای و تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس در مجموعه گیربکس برتر توسط تعمیرکاران مجرب صورت می‌گیرد. با دریافت خدمات سرویس دوره‌ای گیربکس فونیکس از گیربکس برتر به عنوان بهترین تعمیرگاه گیربکس فونیکس می‌توانید از بروز مشکلات برای جعبه دنده این خودرو جلوگیری کنید. در این خدمات، با دیاگ رایگان، سلامت تمامی قطعات خودروی شما بررسی می‌شود و هر گونه مشکلات احتمالی نیز شناسایی و رفع می‌گردد.

علت های خرابی گیربکس اتوماتیک فونیکس

در ادامه به برخی خرابی‌های رایج در خودرو فونیکس و علت بروز آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • نشت روغن گیربکس اتوماتیک فونیکس: نشتی روغن گیربکس با برخی علائم شامل لکه‌های روغن بر روی زمین، بوی روغن گیربکس از خودرو، کم شدن سطح روغن گیربکس، عملکرد نامناسب جعبه دنده فونیکس و... همراه است. در برخی موارد علت بروز این مشکل، خرابی در برخی قطعات و در برخی موارد نیز استفاده از روغن گیربکس نامناسب می‌باشد.
 • حالت اضطراری گیربکس فونیکس: علت بروز این مشکل، خرابی سنسورها و یا مدارهای الکترونیکی گیربکس است. با فعال شدن این حالت، راننده می‌تواند به صورت دستی، دنده‌ها را کنترل کند. پس از خروج از این حالت، تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس ضرورت دارد.
 • گاز هرز خوردن گیربکس فونیکس: از جمله دلایل بروز این مشکل، بروز خرابی در سنسور RPM موتور و تشخیص اشتباه دور موتور از سمت گیربکس، مشکل در سنسور شتاب یا سنسور دنده‌ای و تحت تاثیرقرار گرفتن عملکرد تعویض دنده، مشکل در صفحات کلاچ یا قطعات داخلی گیربکس، استفاده از روغن غیراستاندارد یا عدم تعویض به موقع روغن گیربکس و... هستند.
 • زوزه کشیدن گیربکس فونیکس: خرابی صفحات کلاچ و یا برخی قطعات داخلی در جعبه دنده فونیکس، نشتی روغن از گیربکس، استفاده از روغن گیربکس نامناسب، خراب شدن شفت اصلی و یا قطعات محوری جعبه دنده، خراب شدن سنسورها و یا مدارهای الکتروینکی کنترل آن، ساییده‌ شدن بیش از اندازه برخی قطعات، نیاز داشتن به تعویض روغن گیربکس و... از جمله دلایل بروز مشکل زوزه کشیدن گیربکس فونیکس می‌باشند.
 • تقه زدن گیربکس فونیکس: برخی از رانندگان فونیکس با مشکل تقه زدن گیربکس فونیکس به مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس مراجعه می‌کنند. از جمله دلایل بروز این مشکل، خرابی یا ساییدگی صفحات کلاچ، نشتی روغن گیربکس، خرابی شفت اصلی یا قطعات محوری، ساییدگی زنجیره یا تسمه تایم و... هستند.
 • خلاص شدن گیربکس اتوماتیک فونیکس: خلاص شدن گیربکس اتوماتیک فونیکس با خرابی در صفحات کلاچ، عدم تعویض به موقع روغن گیربکس و... اتفاق می‌افتد.
 • لرزش و صدای زیاد گیربکس فونیکس : اگر برخی قطعات داخلی در گیربکس فونیکس شل شوند، احتمال لرزش و شنیدن صدای زیاد از جعبه دنده این خودرو بالاست.
 • افزایش دمای گیربکس فونیکس: خرابی در سیستم خنک‌کاری زمینه‌ساز افزایش دمای گیربکس اتوماتیک فونیکس است.

ما در مجموعه گیربکس برتر، از طریق دیاگ رایگان، اصلی‌ترین دلایل بروز این مشکلات در خودروی فونیکس را شناسایی می‌کنیم. پس از تشخیص قطعه معیوب، روند تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس آغاز می‌شود. آنچه که در تعمیر تخصصی و اصولی جعبه دنده فونیکس تاثیرگذار است، شناسایی دقیق مشکل است.

خدمات تخصصی گیربکس اتوماتیک فونیکس در گیربکس برتر

تعمیر تخصصی قطعات گیربکس فونیکس

تعمیر تخصصی گیربکس فونیکس

به طور کلی گیربکس فونیکس از کنار هم قرار گرفتن قطعات بسیار زیادی ایجاد شده است. اگر در هر یک از قطعات به کار رفته در جعبه دنده این خودرو، مشکلی ایجاد شود، در نهایت در عملکرد گیربکس اختلال ایجاد خواهد شد.

ساعت گیربکس

ساعت گیربکس تمامی فعالیت‌هایی که در گیربکس فونیکس رخ می‌دهد را کنترل می‌کند. این قطعه با تنظیم فشار داخل روغن گیربکس، سبب می‌شود تعویض دنده در بهترین حالت ممکن صورت بگیرد. خرابی در این قطعه سبب می‌شود تعویض دنده نیز اشتباه انجام شود و مشکلاتی شامل تقه زدن گیربکس، خلاصی دنده و... رخ دهد.

توربین گیربکس

توربین گیربکس فونیکس وظیفه مهمی را در فرآیند انتقال نیرو و همینطور تعیین سرعت خروجی بر عهده داد. خرابی در این قطعه، روند تغییر دنده و تنظیم سرعت در خودرو را دچار مشکل خواهد کرد.

شیربرقی گیربکس

شیربرقی نیز از دیگر قطعات مهم است که در روند تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این قطعه از سیم پیچ و سوپاپ‌هایی استفاده شده است که با اعمال ولتاژ، مسیر روغن را برای تعویض دنده تعیین می‌کند. اگر این قطعه خراب شود، مشکلات بسیاری در گیربکس فونیکس ایجاد خواهد شد.

زنجیر

زنجیرهایی که در گیربکس‌های س وی تی فونیکس به کار می‌روند، برای حرکت خودرو ضرورت دارند. پارگی در ساختار این زنجیرها، منجر به وقفه در عملکرد گیربکس خواهد شد.

کلاچ

بروز مشکل در کلاچ گیربکس فونیکس، حرکت خودرو و انتقال قدرت موتور را دچار مشکل می‌کند. به همین دلیل مشکل باید سریعا شناسایی و رفع شود.

 اویل پمپ

از اویل پمپ در داخل گیربکس اتوماتیک فونیکس برای انتقال روغن گیربکس استفاده می‌شود تا روغن به تمامی اجزای گیربکس برسد.

صافی

فیلتر و صافی گیربکس فونیکس برای از بین بردن ناخالصی‌های داخل روغن گیربکس ضرورت دارد. عدم تعویض به موقع این فیلتر، زمینه‌ساز بروز مشکلات متعددی در داخل جعبه دنده است.

تعمیرات گیربکس فونیکس

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک فونیکس

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک فونیکس پس از طی یک مسافت مشخص با این خودرو و همینطور بر اساس شرایط رانندگی، ضرورت دارد.

برای بهبود عملکرد جعبه دنده خودروی فونیکس و همینطور روان‌کاری و خنک سازی بهتر قطعات داخلی، لازم است افراد در بازه‌های زمانی مشخصی برای تعویض روغن گیربکس خودروی خود اقدام کنند.

بهتر است روغن گیربکس فونیکس پس از هر 30 الی 40 هزار کارکرد خودرو، تعویض گردد. خدمات تعویض روغن و تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس در مجموعه گیربکس برتر ارائه می‌شود.

هزینه واجرت تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس

از موضوعات مهم در فرآیند تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس، هزینه و اجرت تعمیر است. قطعا هزینه تعمیرات گیربکس فونیکس در تمامی شرایط یکسان نیست و وابسته به نوع مشکل در جعبه دنده این خودرو و قطعات معیوب، متغیر است.

البته فرقی نمی‌کند مشکل گیربکس فونیکس شما چه باشد، تمامی هزینه‌های در گیربکس برتر بر اساس نرخ اتحادیه است. ما تعمیرات گیربکس فونیکس را با استفاده از قطعات اصلی و اورجینال و با قیمتی مناسب و همراه با گارانتی بلندمدت به شما ارائه می‌دهیم.

تعمیر انواع گیربکس فونیکس

جمع بندی

به طور کلی گیربکس فونیکس ساختار پیچیده‌ای دارد و در آن از صدها قطعات استفاده شده است. اگر در این قطعه از خودروی فونیکس مشکلاتی ایجاد شود، باید توسط تعمیرکاران مجرب و ماهر مورد بررسی قرار بگیرد.

ما در مجموعه گیربکس برتر، ابتدا با مشاوره و دیاگ رایگان مشکل را به صورت دقیق شناسایی می‌کنیم و سپس فرآیند تعمیر گیربکس اتوماتیک فونیکس، آغاز می‌شود. پس از عیب‌یابی دقیق، هزینه را بر اساس نرخ اتحادیه محاسبه و اعلام می‌کنیم و در صورتی که رضایت داشته باشید، فرآیند تعمیر جعبه دنده خودروی شما آغاز خواهد شد. از مزایای تعمیر گیربکس فونیکس در مجموعه گیربکس برتر، دریافت خدمات تعمیرات تخصصی همراه با ضمانت‌نامه و گارانتی بلندمدت می‌باشد.