تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو

تعمیر گیربکس پژو در مواردی که علائم مشکوک را از این قطعه مشاهده می‌کنید، ضروری است. در صورت مشاهده علائمی مثل بوی سوختگی از خودرو، نشت روغن گیربکس از زیر خودرو، روشن شدن چراغ چک موتور یا چراغ چرخ دنده بر روی صفحه کیلومتر، کاهش شتاب خودرو یا لرزش غیرعادی گیربکس می‌توان احتمال داد که یکی از قطعات گیربکس آسیب دیده اند. اجزای مختلف از گیربکس اتوماتیک پژو هر کدام دارای وظایفی هستند و عملکرد هر جزء بر عملکرد جزء دیگر تاثیر می‌گذارد بنابراین بی‌توجهی به تعمیر به موقع یک قطعه خاص از گیربکس، می‌تواند کل اجزای گیربکس را از کار بیاندازد. برای تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو در یک مرکز تخصصی و توسط مکانیک‌های کاربلد، می‌توانید به گیربکس برتر مراجعه کنید. این مرکز تخصصی، خدمات فوق حرفه‌ای با گارانتی مدت‌دار را با کمک مکانیک‌های مجرب ارائه می‌کند و خدمات مشاوره و دیاگ رایگان هم دارد.

 • استفاده از تجهیزات پیشرفته
 • به کارگیری کادری حرفه ای و با تجربه
 • تضمین و تامین قطعات اورجینال و اصل
 • گارانتی بی قید و شرط
 • تست و بررسی ایردات در حضور مشتری
تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو
فهرست عناوین محتوای تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو
جزئیات برند پژو
تاریخ تاسیس (میلادی)

1810

موسس

آرمان پژو

ساخت کشور

فرانسه

دفتر مرکزی

سوشو، فرانسه

بررسی برند پژو

شرکت پژو، بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی در کشور فرانسه است و بعد از فولکس واگن آلمان، به عنوان دومین شرکت بزرگ اتومبیل‌سازی در اروپا شناخته می‌شود. این کمپانی محبوب فرانسوی، در سال 1882 وارد صنعت خودروسازی شده است و هم اکنون پس از چندین سال فعالیت، نقش مهمی در صنعت خودروسازی جهان دارد. در حال حاضر، بسیاری از محصولات پژو در کشور ایران و توسط شرکت ایران خودرو تولید می‌شوند که بسیار هم پرطرفدار هستند.

207 تعمیر گیربکس پزو

انواع گیربکس‌های اتوماتیک پژو

گیربکس پژو جزو قطعات اصلی آن است که آسیب دیدن و بروز هر گونه مشکل یا نقص فنی در این قطعه، می‌تواند یک مشکل جدی باشد و باید قبل از گسترده شدن مشکل، بررسی و تعمیر شود. تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو به دلیل آنکه کاری حساس و تخصصی است، باید توسط تعمیرکار ماهر و متخصص انجام شود و سپردن تعمیرات این قطعه به دست تعمیرکاران کم تخصص و کم تجربه، می‌تواند مشکلات جدی و پرخطری را برای خودرو به دنبال داشته باشد.

در خودروهای پژو، از انواع گیربکس‌ها استفاده می‌شود که سه مدل از این گیربکس‌ها، در خودروهای پژو ساخته شده توسط شرکت ایران خودرو، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اولین مدل از گیربکس پژو که در محصولات ایران استفاده شد، مدل BE3 است که در سال 1379 در ایران تولید شد اما در حال حاضر، گیربکس اتوماتیک پژو از نوع AL4 است.

به طور کلی، خودروهای پژو در مدل‌های مختلف دارای دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک هستند. در گیربکس دستی، کنترل جعبه دنده خودرو به عهده راننده است اما در گیربکس اتوماتیک، تغییر دنده به شکل خودکار انجام می‌گیرد و نیازی نیست که راننده دخالتی داشته باشد.

گیربکس اتوماتیک پژو از نوع AL4 است که از 5 دنده تشکیل شده است. 4 دنده از گیربکس برای حرکت رو به جلو و 1 دنده هم برای حرکت رو به عقب کارایی دارد که توسط EGS تحت کنترل است. گیربکس اتوماتیک AL4 دارای سیستم مبدل گشتاور به همراه کنترل الکتریکی نیز می‌باشد.

تعمیرگاه گیربکس پژو

نکات مهم در نگهداری گیربکس Peugeot

برای کاهش مراجعات به تعمیرگاه گیربکس پژو و عدم نیاز گیربکس به تعمیرات گسترده، لازم است که چند نکته را برای افزایش طول عمر قطعه رعایت کنید تا هم رانندگی راحت‌تری داشته باشید و هم اینکه در هزینه‌های نگهداری و استفاده از خودرو صرفه جویی کنید. این نکات مهم به شرح موارد زیر هستند :

 • سرویس‌های دوره‌ای و بررسی منظم گیربکس Peugeot را جدی بگیرید زیرا ممکن است بعضی از قطعات دچار آسیب جزئی شده باشند که در زمان سرویس دوره‌ای، این آسیب‌ها قابل تشخیص بوده و با هزینه مختصر، رفع می‌شوند.
 • روغن گیربکس پژو باید در فواصل معین و منظم، تعویض شود. اگر رنگ روغن، قرمز روشن بوده و بویی شبیه به نفت دارد، روغن سالمی است اما اگر رنگ تیره دارد و بوی سوختگی می‌دهد، حتما باید تعویض شود. مدت ماندگاری روغن گیربکس پژو را می‌توانید در دفترچه راهنمای خودرو مشاهده کنید.
 • سیستم خنک‌کننده پژو را بررسی کنید زیرا نقش مهمی در عملکرد سالم گیربکس خودرو دارد. سیستم خنک‌کننده مانع از گرم شدن بیش از حد موتور می‌شود و روغن گیربکس را هم خنک نگه می‌دارد. این سیستم اگر سالم باشد، دمای روغن گیربکس را حین حرکت خودرو در دمای مناسب قرار می‌دهد.
 • برای افزایش طول عمر گیربکس پژو، حین رانندگی دنده را عوض نکنید. توصیه می‌شود برای تعویض دنده از حالت درایو (Drive) به حالت‌های دیگر، خودرو را متوقف کنید زیرا اگر حین رانندگی و بدون توقف اقدام به تعویض دنده کنید، به گیربکس فشار زیادی وارد خواهد شد.
 • بهتر است همیشه قبل از شروع به حرکت دادن خودرو، اجازه دهید که خودرو برای مدت کوتاهی گرم شود.
 • گاز دادن درجا قبل از قرار دادن دنده در حالت D باعث اصطکاک بیشتر قطعات گیربکس می‌شود و در طولانی مدت، آسیب زیادی به قطعات وارد می‌کند. بنابراین از انجام این کار خودداری کنید.
 • خلاص کردن دنده در سرازیری باعث ایجاد مشکل در روان کاری قطعات گیربکس می‌شود و در کوتاه مدت، خرابی گیربکس را به دنبال دارد.
 • برای توقف در سطوح شیب‌دار ابتدا بهتر است ترمز دستی را بکشید و سپس دنده را در موقعیت پارک قرار دهید تا از وارد شدن فشار زیاد به گیربکس، جلوگیری شود.

علت‌های خرابی گیربکس اتوماتیک پژو

به دلایل مختلفی نیاز می‌شود که برای به تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. از علت‌هایی که در خرابی گیربکس Peugeot موثر هستند، عبارتند از :

 • نگهداری نامناسب از گیربکس : عدم نگهداری اصولی از گیربکس و بی‌توجهی به تعویض به‌موقع روغن یا استفاده از روغن نامرغوب برای گیربکس، باعث می‌شود که قطعات روان‌کاری مناسبی نداشته باشند و دچار خرابی و سایش شوند.
 • کارکرد نادرست : استفاده غیراصولی از دنده‌ها مثل تغییر دادن دنده در زمان حرکت، تعویض سریع و ناقص دنده‌ها، عدم استفاده صحیح از کلاچ و ... باعث خرابی گیربکس می‌شوند.
 • مشکلات مکانیکی : وجود مشکلات مکانیکی در قطعات گیربکس مثل ایراد در دیسک و صفحه کلاچ، روانکارها، رولمان‌ها و سیستم شیب‌دهی، باعث خرابی گیربکس می‌شوند و باید به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک پژو مراجعه کنید.
 • حوادث و ضربه‌ها: وارد شدن ضربات فیزیکی به گیربکس و حوادثی مثل تصادف، قطعه را دچار آسیب می‌کنند.
 • استفاده طولانی مدت و سخت از خودرو : استفاده از خودرو و شرایط رانندگی سخت مثل رانندگی در جاده شیب‌دار، منجر به اصطکاک قطعات گیربکس و خرابی آنها می‌شود.

برای جلوگیری از خرابی گیربکس و عدم نیاز به خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو، نکات مراقبت از گیربکس را رعایت کنید و تعمیرات و سرویس منظم گیربکس را به موقع انجام دهید. اگر گیربکس خودروی شما علائمی مثل صداهای غیرعادی، سختی در تغییر دنده، لغزش کلاچ، سایش و نشت روغن، تاخیر در تغییر دنده و افت کارایی و کاهش قدرت دارد، توصیه می‌شود به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک پژو مراجعه کنید تا مکانیک با بررسی علائم خرابی، به عیب‌یابی و تعمیر قطعه بپردازد.

خدمات تخصصی گیربکس اتوماتیک پژو در گیربکس برتر

تعمیر تخصصی قطعات گیربکس پژو

گیربکس خودروی پژو شامل اجزای مختلفی مثل ساعت، شیر برقی، صافی روغن، اویل پمپ، زنجیر و ... می‌باشد که عملکرد هماهنگی دارند. تعمیر تخصصی قطعات گیربکس پژو در تعمیرگاه گیربکس برتر با گارانتی طولانی مدت انجام می‌شود و شما در صورت مشاهده هر گونه علائم مشکوک خرابی این قطعات، می‌توانید به تعمیرگاه مراجعه کرده و نسبت به تعمیر قطعه اقدام کنید.

ساعت گیربکس

گیربکس اتوماتیک پژو دارای یک بخش به نام ساعت است که نقش مغز گیربکس را دارد. اگر تعویض دنده اشتباه انجام می‌شود، احتمال دارد که ساعت گیربکس خراب شده باشد یا تعویض دنده لغزشی به علت آسیب دیدن ساعت گیربکس است. ساعت گیربکس، باعث تعویض دنده روان و با کیفیت می‌شود اما اگر این قطعه معیوب باشد، ممکن است تغییر دنده بسیار خشن انجام شود و ماشین به جلو پرتاپ شود. در صورت مشاهده این مشکلات، در سریع‌ترین زمان به تعمیرگاه گیربکس پژو و مراجعه کنید تا عیب قطعه بدتر نشود.

توربین گیربکس

توربین در گیربکس اتوماتیک پژو، نیرو را از موتور به گیربکس انتقال می‌دهد. این قطعه که محل نصب آن در قسمت خروجی گیربکس است، تشکیل شده از دو پنکه است که روبروی هم قرار گرفته‌اند. یکی از پنکه‌های توربین، روشن است و در حال دمیدن هوا در پنکه دیگر می‌باشد. توربین گیربکس هم ممکن است دچار خرابی شود و تشخیص آسیب‌دیدگی آن، به عهده مکانیک ماهر می‌باشد.

توربین گیربکس اتومات پژو

شیربرقی گیربکس

شیربرقی گیربکس اتوماتیک پژو، قطعه مهمی است که وظیفه آن در گیربکس، باز و بسته کردن خروجی مربوط به روغن گیربکس در کلاچ می‌باشد. اولین علامت خرابی شیربرقی در گیربکس پژو، روشن شدن چراغ چک موتور است و یا روشن شدن چراغ گیربکس هم می‌تواند به دلیل خرابی شیربرقی باشد. تعویض دنده با تاخیر، پرش دنده، گیر کردن دنده و یا وجود مشکلاتی در افزایش و یا کاهش دنده، از دیگر علائم نشان‌دهنده خرابی شیربرقی هستند. با مشاهده این علائم، توصیه می‌شود سریعا به تعمیرگاه گیربکس برتر مراجعه کنید تا پیش از آسیب دیدن سایر اجزای گیربکس، مشکل برطرف شود.

شیربرقی گیربکس اتومات پژو

زنجیر

زنجیر گیربکس اتوماتیک پژو، قطعه‌ای مهم است که وظیفه به حرکت درآمدن خودرو با آن است زیرا نیرو را از قرقره‌های ورودی به قرقره‌های خروجی منتقل می‌کند. این قطعه نیازمند سرویس‌های منظم است و در صورت داشتن علائم مشکوک خرابی مثل صدای دنگ دنگ، تاخیر در تغییر دنده، گاز هرز خوردن گیربکس، بوی سوختگی از خودرو و ... باید بررسی شود که قطعه سالم است یا خیر و در صورت معیوب بودن، نیاز به تعویض خواهد داشت.

کلاچ

کلاچ در گیربکس اتوماتیک پژو، دارای چندین صفحه فشرده است و زمانی که بدنه سوپاپ فشار روغن را به کلاچ می‌فرستد، تعدادی از صفحات کلاچ به نسبت خروجی مورد نظر به هم قفل می‌شوند. خرابی کلاچ باعث مشکلاتی مثل افزایش دور موتور در هنگام حرکت و زیاد نشدن سرعت می‌شود همچنین با خرابی کلاچ، خودرو در سربالایی نمی‌تواند به خوبی حرکت کند و عملکرد ضعیفی دارد.

اویل پمپ

تعمیرکار برای عیب یابی و تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو به بررسی اویل پمپ هم می‌پردازد. این قطعه گاهی از کار می‌افتد و در این صورت، فرایند انتقال مایع انتقال از مخزن به بدنه به خوبی انجام نخواهد شد. اویل پمپ اگر آسیب زیادی دیده باشد، نیاز به تعویض خواهد داشت.

اویل پمپ گیربکس اتومات پژو

صافی

صافی گیربکس اتوماتیک پژو، از اجزایی است که نیاز به تعویض دارد و اگر به موقع تعویض نشود، روغن ناخالص وارد اجزای گیربکس خواهد شد و عملکرد آنها را مختل خواهد کرد. زمان تعویض صافی گیربکس با هر بار تعویض روغن است.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک پژو

روغن گیربکس اتوماتیک پژو تاریخ مصرف دارد و با بررسی مشخصات روی بسته‌بندی روغن می‌توانید تاریخ مصرف دقیق روغن را مشاهده کنید. تاریخ مصرف روغن گیربکس، نشان‌دهنده مدت زمانی است که روغن می‌تواند کیفیت خوب داشته باشد و بعد از این مدت، خواص و کارایی اولیه را نخواهد داشت. زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک پژو، معمولا پس از 40 تا 60 هزار کیلومتر است و توصیه می‌شود برای جلوگیری از آسیب دیدن گیربکس، حتما تعویض روغن را به‌موقع انجام دهید. در تعمیرگاه گیربکس برتر علاوه بر خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو، خدمات تعویض روغن گیربکس برای این خودرو نیز ارائه می‌شود. می‌توانید با مراجعه به این تعمیرگاه، روغن گیربکس خودروی خود را با روغن مرغوب و درجه یک تعویض کنید.

سوکت گیربکس اتومات پژو

هزینه و اجرت تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو

در ارتباط با هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو باید بدانید که هزینه دقیقی ندارد زیرا تعمیرات این قطعه، یک کار فنی است و عوامل مختلفی در آن موثر هستند. ممکن است در زمان باز و بسته کردن قطعه معیوب گیربکس، مشاهده شود که یک قطعه دیگر هم در معرض استهلاک است و آن قطعه هم باید تعمیر یا تعویش شود. امکان دارد تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو در کمتر از نیم ساعت انجام شود یا ساعت‌ها نیاز به تعمیرات داشته باشد همچنین در مواردی که نیاز به تعویض قطعه است، هزینه‌ها افزایش می‌یابد.

تمام موارد مذکور بر روی قیمت تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو موثر هستند از این رو؛ می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره رایگان و استعلام هزینه دقیق تعمیرات، به تعمیرگاه گیربکس برتر مراجعه کنید.

جمع‌بندی

گیربکس اتوماتیک پژو متشکل از اجزای مختلفی است که این اجزاء با همکاری در کنار هم باعث عملکرد سالم گیربکس می‌شوند. بی اهمیت شمردن سرویس‌های دوره ای گیربکس و عدم تعویض به موقع روغن گیربکس یا استفاده از روغن نامرغوب برای گیربکس، مشکلات زیادی را برای گیربکس به وجود می‌آورند به همین دلیل توصیه می‌شود هر چند ماه یکبار، به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک پژو مراجعه کنید و قطعه را سرویس کنید همچنین اگر زمان تعویض روغن گیربکس فرا رسیده است، از روغن مرغوب برای تعویض آن استفاده نمایید. گیربکس برتر، از مراکز تخصصی و با سابقه‌ای است که خدمات گارانتی‌دار تعمیرات و تعویض روغن را برای گیربکس اتوماتیک خودروهای مختلف ارائه می‌کند. این تعمیرگاه، خدمات مشاوره دیاگ رایگان را هم در نظر گرفته است و می‌توانید قبل از سپردن کار تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو خود به تعمیرکار، توسط او مشاوره شوید.